Rus Hacker, iOS Geliştiricilerinin Baş Belası Oldu

Mobil Oyunlar Mmoplay tarafından 6 sene önce paylaşıldı. Yorum Yok

Freemium olarak adlandırılan satış politikasına kızan ve kafası atan Rus hacker Alexey V. Borodin, in-app purchase yani oyun içerisinde yapılan alışverişlerin bedavaya yapılmasını sağlayan bir hack geliştirmiş. Özel yaratılan bir DNS server’ı ve sahte sertifikalar ile App Store’a bağlanıyormuş gibi gösterip uygulama sistemlerini kandıran bu hack o kadar popüler bir hale gelmişki, DNS bilgileri sağlayan server yoğunluktan dolayı sık sık çöküyormuş. Ama daha gelişmiş bir satın alma sistemi kullanan, cihazı Apple veri tabanında taratan uygulamalar hala güvende.

Mac World dergisi ile söyleşi gerçekleştiren Alexey Borodin “Bu sistemi, aç gözlü ve tembel olan uygulama geliştiricilerine bir tepki olsun diye yaptım. CSR Racing adlı freemium oyun neredeyse yaptığım tüm hareketler için benden para alıyordu. Eğer bu hack’i kullanan kişiler de benim gibi düşünüyorsa benim vicdanım rahat.” şeklinde konuştu. Ayrıca Iphone 4S kullanıcısı olduğunu ve gayet de memnun olduğunu belirten Alexey Borodin, Apple’dan iş teklifi bekliyormuş.

Apple’a yeni update için çağrı yapan iOS geliştiricileri, emekleri çalındığındığından dolayı Alexey Borodin’e büyük tepki gösteriyor. Henüz bir önlem almayan Apple ise şu açıklamayı yaptı:

App Store’un ve geliştiricilerin güvenliği bizim için çok önemlidir. Tüm dolandırıcılık aktivitelerini rapor ediyoruz ve araştırıyoruz, en kısa zamanda gereken yapılacaktır.

 

  • Etiketler:
Youtube kanalımıza abone olmak istermisiniz?

Mmoplay (Tüm Yazılarını Gör)

Oyun ve Teknoloji tutkunu..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorum Yazın
FACEBOOK SAYFAMIZ
Android Oyunlar