Battlestar Galactica Online

MMORPG Mmoplay tarafından 6 sene önce paylaşıldı. Yorum Yok
Battlestar Galactica Online

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama browser oyunları gittikçe daha detaylı oluyor. Dahası, artık birçok browser üstünden oynanan 3 boyutlu oyunlar daha az gereksinim istiyor ve daha gerçekçi bir 3 boyut üzerine kurulmuş oyun deneyimi sağlıyor. Bunun sebeplerinden biri oyun geliştiricilerin artık browser oyunları için flash teknolojisine bağımlı olmamaları. Unity oyun geliştirme aracının yaygınlaşması ile geliştiriciler, browser oyunları için daha hızlı ve kaliteli oyunlar geliştirebiliyorlar. Bunun örneklerinden biri ise Battlestar Galactica Online. 2009 yılının Mart ayında biten dizinin free2play oyunu Battlestar Gallactica Online, beta sürümü ile biz oyuncuların beğenisinde. Biz de saylonlar ve insanlar arasında geçen bu savaşta tarafımızı seçiyor ve uzay gemimiz ile evrende yerimizi alıyoruz.

Sadece Bir Browser

Browser oyunu denilince akıllara gelen ilk şey sadece yazıların ve resimlerin olduğu, ekonominizi ve ordunuzu sağlam tutup başka oyunculara saldırdığınız bir oyun olsa gerek. Oldukça sıkıcı bir başlangıç aşamasından geçersiniz böyle oyunlarda, sonuçta sadece yazı vardır oyun adına. BGO bu kalıbı yıkıyor ve size modern bir 3 boyutlu oyun deneyimi sunuyor. BGO’yu oynamanız için hiçbir şey indirmek zorunda değilsiniz. Sadece unity web player entegre edilmiş bir browser, BGO oynamanız için yeterli. Aynı zamanda Türk oyuncular için büyük bir artı oluşturacak nokta, oyunun tamamen Türkçe oluşu.

Tarafınızı Seçin!

İki tarafın çarpıştığı bu savaşa katılmak için siz de tarafınızı seçmelisiniz: Saylonlar veya insanlar. Seçerken kendinize sormanız gereken asıl soru şu; insanlıkla birlikte mi olacaksınız yoksa insanlığa karşı mı? Eğer bu sizin için zor bir soru gibi duruyorsa şunu da söylemeliyim ki, iki taraftan birinin size getirisi daha fazla olabiliyor. Mesela şu aralar saylon tarafını seçenler için 10 gün boyunca %25 bonus deneyim puanı ve mining getirisi var. Eminim bu karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

Tarafınızı seçtip ilk eğitiminizi aldıktan sonra karakterinizi özelleştiriyorsunuz BGO’da. Bu karakter oyun içinde başka bir pilot ile çarpışırken sizi temsil edecek ve gemilerin içinde dolaşırken yönettiğiniz karakter olacak. Bu yüzden istediğiniz gibi bir karakter yaratmak için bu bölümde biraz zaman harcamak isabetli olabilir. Saylonlar tarafında özelleştirme, insanlara göre daha yüzeysel. Saylonlarda karakterinizin sadece baş, gövde ve bacaklarını özelleştirebilirken, insanları seçerseniz karakterinizin saç, üniforma, yüz gibi özelliklerini değiştirerek daha detaylı bir karakter oluşturabilirsiniz.

Pilotluk Zor İş

Oyun mekaniği RPG oyunlarıyla hem benzer hem de farklı. Özetle geminizin hız değişkeni ile oynayıp doğrultunuzu yönetiyorsunuz. Ayrıca geminin kontrolünü kolaylaştırmak için düşmanınıza veya bir dost gemiye kilitlenip onu takip edebilir, kilitlendiğiniz düşman gemilerine farklı silahlarla saldırabilirsiniz. Fakat düşmanınıza ateş edebilmek için kilitlenmeniz yeterli değil. Düşmanınıza saldırmak için onu silahınızın ateşleme açısının ve menzilinin içinde tutmanız gerekiyor. İşte geminizi yönetme yeteneğiniz de burada ortaya çıkıyor. Düşman gemisine sizi atlatmak için yaptığı yön değiştirmelere, pikelere sizin doğru ve hızlı bir şekilde cevap vermeniz gerekiyor.

Oyunu bir sektörün içinde oynuyorsunuz. Sektörün içinde belirli bölgelere sıçrayıp bu bölgelerde savaşabiliyor, bu bölgeleri kendi tarafınızdaki diğer gemiler ile birlikte kontrol altına alabiliyorsunuz. Bir bölgeden başka bir bölgeye geçmek için sıçrama mesafesi içindeki bir bölgeye tylium karşılığında sıçrayabiliyor, o bölgeye geçiş yapabiliyorsunuz. Saylonlar ve insanlar işte bu bölgelerde birbirleriyle çarpışıyorlar. Her iki taraf da tüm sektörün kontrolünü ele almak için mücadele veriyor.

Asteroit, Gemi, Tylium

Çoğu oyunda karşımıza çıkan achievement sistemi BGO’da “işler” adı altında karşımıza çıkıyor. Bir görevi yeterli sayıda yaparsanız bunun karşılığında bonus ve rütbe kazanabiliyorsunuz. Oyuna başladığınızda her işte seviyeniz 0 olarak başlıyorsunuz. Daha sonra bu görevleri isteğinize bağlı olarak tamamlayarak seviyenizi yükseltebiliyorsunuz.

Achievement sisteminin dışında, genellikle MMORPG’lerde karşımıza çıkan görev sistemi BGO’da olmasaydı büyük bir eksik olurdu. BGO’da çoğu MMORPG’de olduğu gibi oyun içi karakterlerden görevler alabiliyoruz. Bu görevleri tamamladıkça görevin zorluğuna göre değişik miktarlarda Tylium, deneyim puanı veya diğer maddeler kazanabiliyoruz.

BGO’da tylium veya diğer materyalleri kazanmanın tek yolu bonuslar, görevler veya çatışmalar değil. Oyunda gezinirken karşınıza çıkan asteroitleri tarayarak içinde değerli materyaller olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Taramanızdan sonra eğer asteroitin içinde sizin için değerli bir materyal bulunduğunu görürseniz tek yapmanız gereken o asteroide saldırarak onu parçalara ayırmak. Daha sonra uzay boşluğunda onu kolaylıkla alabilirsiniz.

Geminiz ve Siz

Her iki tarafın gemileri de farklı tabi ki. Saylonlarda ilk geminiz Raider veya Heavy Raider olurken, insan tarafında Viper MK II veya Raptor’dan birini seçiyorsunuz. Fakat Raider ile Viper arasında veya Heavy Raider ile Raptor arasında fark yok gibi gözüküyor. Oyunda gemiler üç türde ayrılmış. Saldırı gemileri, eskortlar ve hat gemileri. Bu üç türde toplam 9 farklı gemi çeşidi var. Her geminin özellikleri farklı. Oyun stilinize göre hangi gemiyi satın alıp kullanacağınız size kalmış.

Silahlarınızın geminizin içindeki yerleşimi BGO’da oldukça önemli. Silahlarınızı geminizin içindeki bir slottan diğer bir slota geçirerek onun menzili, atış kabileyeti ve diğer bir çok özelliğini değiştirebiliyorsunuz. Bu slotlara sadece silah değil, aynı zamanda pasif özelliği olan virüs kümeleri, otomatik yön değiştirmeyi sağlayan kümeler gibi birçok ekipman yerleştirebiliyorsunuz. Oyun stilinize göre geminizi geliştirmek ve düzenlemek size kalmış.

Çarpışmalardan hiçbir şey olmamış gibi çıkmayı beklemiyordunuz herhalde. BGO’da aldığınız her hasarın bir karşılığı var. Çarpışmaların sonunda gemi gövdenizden veya ekipmanlarınızdan hasar alabiliyorsunuz. Bunların tamirini ise cubits veya tylium ile yapmanız gerekiyor. Ayrıca eğer bir çarpışmada kaybederseniz BGO size duruma göre iki farklı respawn noktası sunuyor. Kaybettiğinizde düşmanınıza deneyim puanı, mühimmat gibi hediyeler bıraktıktan sonra bu bölgelerden birini seçip o bölgenin ana gemisine ışınlanmayı tercih etmeniz gerekiyor.

Takımda “Ben” Yoktur

BGO’da klanlar veya BGO’daki ismiyle uçuş kolları sektörün kontrollerinde çok önemli bir yer tutuyor. Bir bölgenin birkaç oyuncu tarafından ele geçirilmesi gerçekten çok güç. Ancak güçlü bir veya daha fazla sayıda klan veya çok sayıdaki oyuncu, bir bölgeye saldırdığında saldırdıkları bölgeyi ele geçirme şansları olabiliyor. Fakat tabi ki saldırı alan tarafın oyuncuları ve klanları boş durmuyor. Bir bölgede şiddetli bir çatışma olduğunda o tarafın tüm oyuncularına, o bölgede şiddetli bir çatışma olduğu bilgisi gidiyor.

Beta aşamasında bile oldukça fazla ilgi toplayan BGO, klasik browser oyunlarından sıkılan oyuncuların kurtuluş yolu olabilir. Browser olduğu için normal oyunlara göre daha güçsüz sistemlerde çalışması da tercih sebebi olsa gerek. Battlestar Galactica dizisini daha önce hiç izlemediyseniz bile, size hitap eden pek çok şey bulacağınız bir oyun. -Kemal Tuğrul Yeşilbek

 

 

KÜNYE

 • Geliştirme: Bigpoint, ArtPlant
 • Dağıtım: Bigpoint
 • Platform:Windows, Mac OS X
 • Tür: Tarayıcı Tabanlı 3D Aksiyon Oyunu
 • Web: tr.battlestar-galactica.bigpoint.com
 • En Düşük Sistem Gereksinimleri: 2 GB bellek, Intel Dual Core 2.3 Ghz veya dengi işlemci, Nvidia 8000 serisi veya dengi ekran kartı, 512 MB Video bellek, 1 GB Sabit disk alanı

Mmoplay (Tüm Yazılarını Gör)

Oyun ve Teknoloji tutkunu..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR
 • Assassin’s Creed III: Liberation Ön-Sipariş Ekstraları Belli Oldu

  Gün geçmiyor ki Assassin’s Creed kanadından yeni bir haber gelmesin. Hatırlarsanız daha önce Vita için de bir Assassin’s Creed oyunu geleceğini DUYURMUŞTUK. Şimdi de bu Vita’ya çıkacak olan Assassin’s Creed III: Libe...

 • LoL Resmen Dünyanın En Çok Oynanan PC Oyunu

  Forbes’un yaptığı habere göre bir yıllık sürede dünya çapında popüler “League of Legends”i oyununu 1,3 milyar oyun saatinden fazla bir süre oynandı. Riot Games’in yayınladığı ve dünya çapında milyonlarca oyuncusu olan “League of Legends”, K...

 • Splinter Cell: Blacklist – Piyasaya Çıkış Videosu

  Biz oyuncular olarak Splinter Cell:Blacklist oyunun çıkışını bekliyorduk ve bugün itibariyler herkes muradına erdi oyun çıkışını yaptı.Oyun herkes için hayırlı olması dileklerimizle… [NOTE]Çıkış Videosu [/NOTE]

Yorum Yazın
FACEBOOK SAYFAMIZ
Android Oyunlar