Confrontation Strateji Oyun İncelemesi

Strateji serkan412 tarafından 6 sene önce paylaşıldı. Yorum Yok
Confrontation Strateji Oyun İncelemesi

Aarklash dünyasında,yıllardır karanlık ve ayınlık taraflar arasındaki savaş sürmekteydi. Bu zamana kadar tahmin edemiyeceğiniz kadar kişi öldü, ama bir o kadarı da zafer için silah kuşandı. Sonunda Savaşın sonlarına doğru yaklaşılmıştı ve bunun için son bir adım daha kalmıştı. Peki kim kazanacaktı, her durumda da mutlaka iki tarafın en baştan kaybettiği söylenebilir miydi? Bunu, oyunu oynadığınızda göreceksiniz tabii ki. Tutup da size oyunda olan bitenleri anlatacak değilim tahmin edeceğiniz gibi.

Confrontation’ın temeli aslında Rakham firmasının çıkarttığı bir masa üstü FRP oyununa dayanıyor. Aarklash diyarında geçen ve 4 büyük grubun/ırkın (Griffin, Scorpion, Jackal, Wolf) savaşlarının anlatıldığı oyun, hikayesi biraz daha detaylandırılarak Fransız oyun yapımcısı Cyanide tarafından dijital ortama aktarılmaya çalışılmış.


Oyunumuzda dört fraksiyon bulunuyor. Bunlar: The Friffin, The Scorpion, The Wolf ve The Jackal. Ayrıca 12 tane de farklı sınıf var. Ana menüye göz attığımızda, senaryo modu, multiplayer başlığı, ekstralar başlığı ve tasarım bölümüyle karşılaşıyoruz. Tasarım bölümüne adım attığımızda, her sınıftan karakterin görünüşüyle oynamalar yapabildiğimizi görüyoruz. Hatta esprili bir sunum da var. Seçtiğimiz karakterin etrafında dev boya fırçaları ve kalemler bulunuyor. Sanki biz onu kağıtta tasarlıyormuşuz gibi.

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra onay tuşunu kullanıyor ve kısa süre sonra savaş arenasına atıyoruz kendimizi. İlk etapta tek kişiyiz. Her adımda oyunun bize yönergeler sunduğuna tanıklık ediyoruz. Bir yandan çevreye göz atarken, diğer yandan da ekrandaki hud sistemine bakmakta yarar var. Ekranın sağ alt tarafında, karakterimiz, sağlık düzeyi, saldırı çeşitleri ve güçleri yer alıyor. Sol kısımda ise, ufak bir harita var ve tıkladığımızda büyük versiyonu açılıyor. Haritanın istediğimiz noktasına sağ tıklayarak karakterimizi hareket ettiğimiz gibi, aynı yöntemle de düşmanlarımıza saldırabiliyoruz.


Confrontation’da bir envanter sistemi bulunmuyor. Bu da oyunda Loot diye bir kavramın kullanılmamasına neden olmuş. Buradaki açık ise karaktlerinizi yükseltmekte kullandığınız silah ve zırh puanları sayesinde açmış olduğunuz cephanenizin gelişmiş versiyonlarına erişmeniz ile sağlanıyor. Herhangi bir altın, para gibi ekonomik bir düzen de bulunmadığı için, oyunun mantığının nasıl ilerlediğini tahmin edebilirsiniz: vur, kır, ilerle. Envanter sisteminin olmayışı, oyun içerisindeki karakter varyasyonlarını değiştirmenizi kısıtlamıyor. Buradaki problemi de yapımcılar şöyle çözmüş; neredeyse her karakter 2 ayrı silah düzenine sahip. Genelde yakın dövüş/uzak saldırı olarak ikiye ayrılan bu düzen, gerçek zamanlı olarak karakter rollerini değiştirmenize olanak sağlıyor.

Kısacası; Confrontation iyi bir evren üzerine oturtulmuş, karakter gelişimi ve oynanış çeşitliliği yönünden çok  fazla seçeneği doğru olarak sunabilmiş ama temelindeki harcı çok iyi harmanlayamamış bir yapım. Ana menüde bulunan “karakter boyama” bölümüne zaman harcamak yerine (masa üstü figürlerine dayalı bir oyun için güzel bir ayrıntı olsa da, dijitalize edilmesi çok mantıklı değil) daha mantıklı eklentiler üzerinde kafa yorulmasını dilerdim. Aceleye geldiği her yerinden belli olan oyun, şu an için sadece Lore’un meraklılarına hitab edecek gibi gözüküyor. Şu anda $39.99’a satılan Confrontation, çok yakın bir zamanda, düşük satış rakamları yüzünden indirime girecektir diye düşünüyorum. O zamana kadar beklemenizi tavsiye ederim.

  • Etiketler:
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR
  • Türk Yapımı FPS Oyun Dark Raid !

    Dark Raid Türk yapımı Vector Games tarafından geliştirilen bir FPS oyunudur.Diğer FPS oyunlarından ayıran farkı ise oyunun kendine has bir yapısı olması.Bu yapıdan kastettiğimiz ise  ortamları ve özellikleridir. Oyun 2012 yılında geliştiril...

  • SimCity Oyuncuları Kaldıramadı

    Geçtiğimiz günlerde SimCity satışa sunuldu.Satışa sunulduktan sonra SimCity server sunucularını oyunculara hizmet açtı.Oyuncuların oyuna rağbeti yüksek olması nedeniyle sunucular oyuncuları kaldıramadı. Bu durum yüzünden kullanıcılar mağdur...

  • PlayStation 4 Türkiye Lansmanı Canlı Yayında!

    Bütün oyuncuların merakla beklediği PlayStation 4 lansmanına az bir süre kaldı. Sony Türkiye tarafından organize edilen bu lansman Suada gerçekleştirilecek.Bu lansmana MMOPlay2 ekibini çağırmasalarda bizleri düşünüp canlı yayından lansmanı ...

Yorum Yazın
FACEBOOK SAYFAMIZ
Android Oyunlar