Confrontation Strateji Oyun İncelemesi

Strateji serkan412 tarafından 6 sene önce paylaşıldı. Yorum Yok
Confrontation Strateji Oyun İncelemesi

Aarklash dünyasında,yıllardır karanlık ve ayınlık taraflar arasındaki savaş sürmekteydi. Bu zamana kadar tahmin edemiyeceğiniz kadar kişi öldü, ama bir o kadarı da zafer için silah kuşandı. Sonunda Savaşın sonlarına doğru yaklaşılmıştı ve bunun için son bir adım daha kalmıştı. Peki kim kazanacaktı, her durumda da mutlaka iki tarafın en baştan kaybettiği söylenebilir miydi? Bunu, oyunu oynadığınızda göreceksiniz tabii ki. Tutup da size oyunda olan bitenleri anlatacak değilim tahmin edeceğiniz gibi.

Confrontation’ın temeli aslında Rakham firmasının çıkarttığı bir masa üstü FRP oyununa dayanıyor. Aarklash diyarında geçen ve 4 büyük grubun/ırkın (Griffin, Scorpion, Jackal, Wolf) savaşlarının anlatıldığı oyun, hikayesi biraz daha detaylandırılarak Fransız oyun yapımcısı Cyanide tarafından dijital ortama aktarılmaya çalışılmış.


Oyunumuzda dört fraksiyon bulunuyor. Bunlar: The Friffin, The Scorpion, The Wolf ve The Jackal. Ayrıca 12 tane de farklı sınıf var. Ana menüye göz attığımızda, senaryo modu, multiplayer başlığı, ekstralar başlığı ve tasarım bölümüyle karşılaşıyoruz. Tasarım bölümüne adım attığımızda, her sınıftan karakterin görünüşüyle oynamalar yapabildiğimizi görüyoruz. Hatta esprili bir sunum da var. Seçtiğimiz karakterin etrafında dev boya fırçaları ve kalemler bulunuyor. Sanki biz onu kağıtta tasarlıyormuşuz gibi.

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra onay tuşunu kullanıyor ve kısa süre sonra savaş arenasına atıyoruz kendimizi. İlk etapta tek kişiyiz. Her adımda oyunun bize yönergeler sunduğuna tanıklık ediyoruz. Bir yandan çevreye göz atarken, diğer yandan da ekrandaki hud sistemine bakmakta yarar var. Ekranın sağ alt tarafında, karakterimiz, sağlık düzeyi, saldırı çeşitleri ve güçleri yer alıyor. Sol kısımda ise, ufak bir harita var ve tıkladığımızda büyük versiyonu açılıyor. Haritanın istediğimiz noktasına sağ tıklayarak karakterimizi hareket ettiğimiz gibi, aynı yöntemle de düşmanlarımıza saldırabiliyoruz.


Confrontation’da bir envanter sistemi bulunmuyor. Bu da oyunda Loot diye bir kavramın kullanılmamasına neden olmuş. Buradaki açık ise karaktlerinizi yükseltmekte kullandığınız silah ve zırh puanları sayesinde açmış olduğunuz cephanenizin gelişmiş versiyonlarına erişmeniz ile sağlanıyor. Herhangi bir altın, para gibi ekonomik bir düzen de bulunmadığı için, oyunun mantığının nasıl ilerlediğini tahmin edebilirsiniz: vur, kır, ilerle. Envanter sisteminin olmayışı, oyun içerisindeki karakter varyasyonlarını değiştirmenizi kısıtlamıyor. Buradaki problemi de yapımcılar şöyle çözmüş; neredeyse her karakter 2 ayrı silah düzenine sahip. Genelde yakın dövüş/uzak saldırı olarak ikiye ayrılan bu düzen, gerçek zamanlı olarak karakter rollerini değiştirmenize olanak sağlıyor.

Kısacası; Confrontation iyi bir evren üzerine oturtulmuş, karakter gelişimi ve oynanış çeşitliliği yönünden çok  fazla seçeneği doğru olarak sunabilmiş ama temelindeki harcı çok iyi harmanlayamamış bir yapım. Ana menüde bulunan “karakter boyama” bölümüne zaman harcamak yerine (masa üstü figürlerine dayalı bir oyun için güzel bir ayrıntı olsa da, dijitalize edilmesi çok mantıklı değil) daha mantıklı eklentiler üzerinde kafa yorulmasını dilerdim. Aceleye geldiği her yerinden belli olan oyun, şu an için sadece Lore’un meraklılarına hitab edecek gibi gözüküyor. Şu anda $39.99’a satılan Confrontation, çok yakın bir zamanda, düşük satış rakamları yüzünden indirime girecektir diye düşünüyorum. O zamana kadar beklemenizi tavsiye ederim.

 • Etiketler:
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR
 • İtalyan Yapımcıdan Yeni Korku Oyunu ‘Anna’ Çıktı

  Anna, İtalyan yapımcı Dreampainters tarafından çıkarılan yeni first-person korku oyunu, PC için çıkmış durumda. Oyunu Desura, Just Adventure ve Zodiac’tan 10$ civarı bir fiyata indirmeniz mümkün. Peki nedir bu Anna? Oyun Unity motorun...

 • Warface Açık Betada!

  Warface , Crysis ve Far  Cry serilerinin de yapımcısı olan Crytek yeni projesi.WarFace browser tabanlı, free to play FPS oyunudur.1 yılı aşkın kapalı betada olan WarFace bu hafta içinde açık betaya başladı ve nihayetinde oyuncuları sevindir...

 • Forza Horizon’ın Yeni Görselleri İle Hızı Hissetmeye Hazır Olun

  Şimdiye kadar bizleri profesyonel yarış pistlerinde ağırlayan, oldukça mütevazi takılan Forza bu sefer kendi çerçevesinin dışına çıkarak Forza hayranlarını belki de pek hoşnut etmeyerek olan yeni bir maceraya atılmaya hazırlanıyor. Colorado...

Yorum Yazın
FACEBOOK SAYFAMIZ
Android Oyunlar