Joygame Röportajı

MMOFPS Mmoplay tarafından 8 sene önce paylaşıldı. Yorum Yok

“BİLGİLER, FİKİRLER HAVADA UÇUŞUR, BİRİMİZ HEPİMİZ, HEPİMİZ JOYGAME İÇİN ÇALIŞIRIZ.”

İlk sohbetimizden bu yana Joygame’de müthiş gelişmeler yaşandı. Başarılı oyunlarını, ekiplerini, yeniliklerini ve gelecek projelerini bir de onlardan dinleyelim.

SİZLERLE DAHA ÖNCEKİ KARŞILAŞMAMIZDA, SİZLERİ VE SHR’Yİ TANIYARAK SOHBET ETMİŞTİK. O GÜNDEN BU YANA NELER DEĞİŞTİ? SON DURUMLARINIZDAN BİZE BAHSEDER MİSİNİZ LÜTFEN?

Ozan Aydemir: Merhaba, evet ilk karşılaşmamız ilk sayınızdı hatırlıyorum; Kasım 2009. Daha yolun başındaydık. O gün 10 kişilik bir ekibimiz varken bugün tam 123 kişiyiz ve bu rakam gelecek senenin ortalarında çok daha fazla artmış olacak. Bizde neler değişti derseniz, anlayışımız hep aynı kaldı: “En iyi hizmeti verebilmek”. Bununla beraber, yeni oyunlarımızın lansmanları, eski oyunlarımızın Türkiye pazarına daha uygun hale getirilmesi, yeni pazarlara açılmak, yeni oyun mecralarında yer almak, daha iyi hizmet, oyuncularımıza daha fazla seçenek gibi saymakla bitmeyecek değişikliklerimiz var ve halen devam ediyor. 7 milyon üyemiz tüm bunları fazlasıyla hak ediyor.

YENİ OYUNLARINIZDAN VE ÖZELLİKLERİNDEN BİZLERE BAHSEDER MİSİNİZ?

OA: Tabi ki; ilk lansmanını yaptığımız oyunumuz “Kehanet Online” yeni MMORPG’miz oldu. Ekim ortasında Açık Betasını yaptığımız oyunumuz, diğer MMORPG’lerden biraz farklı. İlk göze çarpan özelliği Anime tarzındaki grafikleri. Özellikle başta anime severler olmak üzere, bayan oyuncularımızın çok oluşu bizi çok mutlu etti. Bu şekilde “Türkiye’de kızlar MMO oynamaz” önyargısını da yıkmış olduk. Oyunun içeriği ise birçok MMO oyununda kat ve kat fazla; ucu bucağı olmayan bir içeriğe sahip Kehanet. Ekim ortasından itibaren 1 aylık süreçte şu an 5000 CCU ile çok iyi bir başlangıç yaptık ve bu sayı her geçen gün artıyor.

Aralık ayında ise bir başka yeni MMORPG’miz Cengiz Han 2’yi yayınlıyor olacağız. Bu oyun ile sanırım tüm tabuları ve rekorları da altüst ederiz gibime geliyor. Daha şimdiden ismi fenomen olmuş durumda. Seslendirmelerinde ünlü oyuncu ve tiyatro sanatçısı Yetkin Dikinciler ile çalıştık ve kendisi Cengiz Han’ın sesi oldu. Mutla herkesin izlemesi ve aynı zamanda dinlemesi gereken bir çalışma. Cengiz Han 2’de oyuncular aynı Kehanet’teki gibi inanılmaz bir içerikle karşılaşacaklar. Daha oyunun başında seçebileceğiniz Türk ırkı, efsanevi kahraman Cengiz Han’ın gerçek hikâyesinden derlenen geçmişe yolculuk görevleri, inanılmaz detaylarıyla zırhlar ve setler, lonca savaşları, otomatik her gün düzenlenen müthiş etkinlikler ve gene sürpriz olsun sayamayacağım kadar farklı ve eğlenceli içerikle Cengiz Han 2, 2011’in sonunda macerasına başlayacak ve büyük ihtimal 2012’de rekorları altüst edecek.

Gene Aralık ayında orijinal adı Brawl Busters olan Zombirock oyunumuzun lansmanını yapacağız. İnanılmaz zevkli bu aksiyon oyunumuzda Wİİ, Playstation kalitesinde bir aksiyon oyununu oyuncularımıza sunuyor olacağız. Birbirinden zevkli karakter modellemeleri, olağanüstü renkli bir dünya, zombi modu dahil birbirinden farklı modları oyuncularımız çok beğenecek. Zombirock oyunumuz için çok farklı outdoor çalışmaları planlıyoruz, oyuncularımız heyecanla beklesin.

Tabi bunlar sadece 2011’in yenilik haberleri. 2012 için anlaşmış olduğumuz oyunlarımız var.

SUNDUĞUNUZ YENİ HİZMETLERİNİZ DE VAR MI?

OA: Olmaz mı. Türkiye sınırları dışına çıkarsak Mısır ofisimiz açıldı. Artık tüm MENA (Middle East, North Africa) bölgesine Arapça hizmet veriyoruz. İlk oyun olarak bir başarı ikonu haline gelen Wolfteam’i seçtik. 2012’de Cengiz Han 2’nin Arapça versiyonunun da lansmanını yapıyor olacağız.

Bir başka yeniliğimiz mobil oyun portalımız Joymoby. Çok yakında açılışını yapacağımız bu portalımızda oyuncularımıza mobil oyunların zevkini yaşatacağız. Android, Iphone, Ipad her türlü aplikasyon ve oyun hizmeti Joymoby bünyesinde olacak. Bir sürpriz daha: Cengiz Han 2 oyunumuzu ister bilgisayarınızda isterseniz cebinizde oynayabileceksiniz ve aynı oyun olacak. İnanılmaz bir deneyim oyuncularımız bekliyor; hazır olsunlar.

Joyanime de hazırlanılan bir proje. Joygame altında yeni açılacak bu bölümde oyuncularımıza, özellikle anime ve manga severlere çok özel ve ünlü serileri izleme şansını sunacağız.

Joygame V2’yi sürekli geliştiriyoruz. Gerçekten zorlu bir süreç ama tam anlamı ile bittiğinde oyuncularımız portalımızdan çıkmak istemeyecek. Paylaşım sistemleri, ödüllü başarı sistemleri ile portalımızın kendisi bir oyun olacak.

Ödeme kanallarımızı sürekli arttırıyoruz ve arttırmaya devam edeceğiz. Oyuncularımıza en kolay ve en avantajlı sistemleri sürekli olarak portalımıza ekliyoruz.

KISA VADEDE HEDEFİNİZİN ULAŞABİLDİĞİNİZ TÜM TÜRK OYUN SEVERLERE ULAŞIP BU EĞLENCEYİ ONLARLA PAYLAŞMAK OLDUĞUNDAN BAHSETMİŞTİNİZ. SİZCE BU HEDEFİNİZE ULAŞTINIZ MI? YENİ HEDEFLERİNİZ NELER?

OA: Evet kısa vadede fazlasıyla ulaştık ve bununla gurur duyuyoruz. 7.000.000 üye, 500.000’in üzerinde günlük tekil oyuncu sayısı, 2.000.000’un üzerinde aktif oyuncu sayısına ulaşmak kolay değil. Wolfteam’deki rekorumuz ise kırılması zor bir rekor; 60.000 anlık oyuncu. Ama dediğim gibi daha yolun başındayız.

Yeni hedeflerimiz tabi ki var. Facebook’un bugün 30.000.000 Türk kullanıcısı var. Şimdiki hedefimiz bu rakama ulaşmak. Kolay değil ama hizmet kalitemizi sürekli arttırıyoruz ve başaracağımıza eminiz. Bir önceki soruda söylediğim yenilikler sadece ana başlıklardı. Daha birçok minör ve majör yeniliklerimiz üzerinde çalışıyoruz ama şimdi hepsini açıklamayalım, biraz da gizliliğin tadını çıkaralım.

FARKLI ŞEYLER ARAYAN OYUN SEVERLERE HİTAP EDEBİLECEK OYUNLARINIZ MEVCUT. ÜSTELİK BU KADAR ÇEŞİTLİ BAŞLIĞI BAŞARIYLA YÜRÜTEBİLİYORSUNUZ. BUNUN İÇİN NASIL BİR DÜZENİNİZ VAR? İŞİN SIRRI EKİBİNİZDE Mİ? :)

OA: İşin 1. sırrı tutku ile çalışmakta. Biz 24 saat çalışıyoruz. Hizmet kalitemizi hiç bozmadık ve bozulmaması için ekibimizi sürekli olarak büyütüyoruz. Bugün 123 kişiyiz ama yarın bu rakam hizmet kalitesini düşürmemek adına artacak kesinlikle. Her şeyi planlı ve programlı yapıyoruz. “Rakibimiz bunu getirdi hemen şu oyunu alalım”, “aman onlar şöyle yaptı biz de böyle yapalım” gibi bir derdimiz hiç olmadı; aksine biz kendi 5 yıllık planlarımızı çoktan yaptık ve aynı bu plan doğrultusunda emin adımlarla devam ediyoruz.

Ofisimiz ve çalışanlarımız ne kadar renkli, ortamımız ne kadar rahatsa çalışma kurallarımız çok açık ve net. Zor da olsa bu kadar kısa sürede artan iş yükü ve kişi sayısına rağmen çok sağlam bir kurumsal altyapı kurduk. Aramıza katılan ve işe aldığımız herkesi çok sıkı bir oryantasyon süreci bekler. A’dan Z’ye tüm departmanlarımıza, iş akışları tek tek öğretilir. Bugün bizim ofiste herkes ne zaman neyi nasıl yapacağını çok iyi bilir. Bilgiler, fikirler havada uçuşur, birimiz hepimiz, hepimiz Joygame için çalışırız.

ETKİNLİKLERLE ARANIZ NASIL? HEMEN HEMEN HER BAŞLIĞINIZDA SÜREKLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENİYOR.

OA: Etkinlikler bizim her şeyimiz. İsterseniz dünyanın en iyi oyununu bugün getirin, siz eğer oyuncuya iyi hizmet veremiyorsanız, onları eğlendiremiyorsanız, onları mutlu edip onlara ulaşamıyorsanız, boşa kürek çekiyorsunuz demektir. Bu yüzden her oyunumuzda her gün, her an uzun süren ya da anlık etkinlikler görebilirsiniz. Bunların bazıları direk oyun içi hediyeli etkinlikler, bazıları sadece eğlence amaçlı etkinlikler olurken, bazıları daha uzun süren saha aktivitelerimiz oluyor. Örneğin yaz başında 3 kişilik bir ekibimiz 2 ay boyunca tüm Türkiye’yi dolaşarak internet kafelerde oyuncularla buluştu ve turnuvalar düzenledi. Gene aynı şekilde Kehanet oyunumuz için de çok sıkı saha aktivitelerimiz halen devam ediyor ve yeniliklerle devam edecek. Önemli olan burada oyuncularımızla olan bağımızı sıcak tutmak. Biz onlar için buradayız mesajını verebilmek. Kapalı kapılar ardındaki yabancı kişiler değiliz biz, aksine onlardan biriyiz ve hep onlarlayız. Aynı onlar gibi oyuncuyuz. Bu etkinlikeri yaparken bizler de çok zevk alarak yapıyoruz.

2012 İÇİN PLANLARINIZDAN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ? JOYGAME EKİBİNDEN BİZLERİ NELER BEKLİYOR?

OA: 2012 için şimdiden anlaştığımız oyunlarımız var. Birinin ismini söyleyeyim diğerleri sır kalsın. 2012 Nisan Mayıs gibi yeni MMO-Action oyunumuz Divine Souls’un lansmanını yapacağız. Bomba gibi olacak.

Bunun dışında yeni bir MMO-FPS oyunumuz yolda, sıkı durun Joygame severler. Farklı tarzda ve tatta MMO-SPORT oyunları, Facebook oyunları ve web tabanlı oyunlar 2012’nin sürprizleri olacak. Bir de şu an netleşmedi ama öyle bir oyun ve firma var ki, onu duyduğunuzda sanırım yer yerinden oynayacak, o kadar büyük bir proje, zamanı geldiğinde gerçekten açıklamaktan gurur duyacağız.

Oyunların dışında gene daha önce de bahsettiğim Mobil Oyun portalımız Joymoby, anime ve manga severler için Joyanime oyuncularımızın hizmetine açılacak. – İpek Cevahir

  • Etiketler:

Mmoplay (Tüm Yazılarını Gör)

Oyun ve Teknoloji tutkunu..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR
  • Niko ,GTA V oynanış videosu!

    Niko bizi çok üzdüğü için makalemize devam edemiyecez .İyi seyirler

  • WarFace’in Baş Yapımcısından Mesaj Var!

    Laflarımızla sizlerin zamanızı almak istemeyiz..Bu mesaj oyunun açılışı ve kapalı beta için yazılmıştır. Sevgili Warface oyuncuları ve Crytek fanları; Uzun süren sessizlğimizin ardından Warface’in gelişiminde geldiğimiz noktayla ilgil...

  • Devin yeni oyunu ‘Counter – Strike Global Offensive ‘ (İnceleme)

    Günümüzün en çok oynan  ve oynanmakta olan counter-strike yeni oyunuyla damgasını vurdu.   Geçtiğimiz yıl duyurulan Counter – Strike : Global Offensive, bir çok oyuncunun kalbinde yer eden Counter-Strike serisinin son oyunu olmak gibi ...

Yorum Yazın
FACEBOOK SAYFAMIZ
Android Oyunlar