Max Payne 3 – İnceleme

Konsol Oyunları Mmoplay tarafından 6 sene önce paylaşıldı. Yorum Yok
Max Payne 3 – İnceleme

Acımasız olan hayat değil, ölüm aslında. Soğuk, katı gerçek, hepimizin kaçtığı. Şiddet içerikli video oyunlarına olan merakımızın başlıca sebeplerinden biri de bu bence; ölüme meydan okuma gayreti.

Az sonra derinlerine dalacağımız Max Payne‘de olduğu gibi, ekrandaki “Dead” yazısına omuz silkip Retry’a tıklayabilmek… Daima bir şansımızın daha olduğunu bilmek… Her gün binlerce insanın birbirinin canına kıydığı bu merhametsiz dünyada aklımızın ve vicdanımızın reddettiği bunca cinayeti bilinçaltımızın kabullenme çabasıdır bu belki de… Ocakta iyice kaynamış bir çorbayı üfleyerek içmek gibi, normalleştirdiğimiz zulmü kolayca içselleştirebiliriz de. Öyle değil mi?

maxpayne3-mid5

Babanız mesela, böyle düşünmüyor olmalı. Yoksa bu kadar içerler miydi geç saatlere kadar oyun oynamanıza, bu denli köpürür müydü “bir bölüm daha” geçebilmek uğruna ertesi günkü sınavdan çakmanıza? Onun bilinçaltında neler saklı acaba? Hayatın su gibi akıp geçtiğini sizden iyi bilen biri olarak kendi düştüğü hatalara düşmenizi istemediğinden mi kızgınlığı? Belki de onun ölüme meydan okuma tarzı budur; kendisini er ya da geç hezimete uğratacak Zaman’a karşı bir şeref golü atabilmek, bu dünyadan göçüp gittiğinde geride kendinden daha güçlü bir evlat bırakmak… Sadece bir beş dakikanızı ayırın, ölümü, oyunları ve babanızı anlamaya çalışın. Aahh, ya da boşverin, babanız biraz Max Payne oynasın.

ALTI ÜSTÜ BİR OYUN
İncelemeye bilinçaltından girmemin sebebini Max Payne‘i iyi tanıyanlar hemen anlamıştır; bu seri en az Bullet Time’ı kadar sıkı metaforlarıyla da ünlüdür. Elimizdeki oyun da geleneği bozmuyor, taş gibi bir aksiyon olmasının ötesinde kusursuz bir karakter portresi olarak göze çarpıyor. Bu yazının hatırı sayılır bir bölümünü Max’in iç dünyasına ayıracak olmamızın nedeni de bu. Ancak oyunumuzun ilkel benliğine dokunmadan önce dış görünüşüne bir göz atalım isterseniz…

MP3, nurtopu gibi bir aksiyon. Dünyaya gelişi hiç de kolay olmadı; tam dört kez ertelenen sancılı bir doğumdu bu. Ama bu sancılı süreç aynı zamanda yeni oyunun “prematüre” bir yapım olmayacağının teminatıydı. Rockstar‘ın uzman doktorları, işe Max’in iki ağabeyini (serinin ilk iki oyununu) inceleyerek başladılar. Baba (serinin yaratıcısı)Sam Lake ve anne (Finli yapım şirketi) Remedy ile sık sık görüş alışverişinde bulunuldu. Hem aile geleneğini canlı tutabilmek, hem de güncel ve yenilikçi bir yapım ortaya koyabilmek başlı başına güç bir hedefti.

Yapımcı, bu zor zanaatı kolaya çevirmek adına büyük bir çaba koymuş ortaya. GTA serisinin birçok bölümünü veRed Dead Redemption‘ı yaratan Rockstar yöneticisi Dan Houser yine kalemi eline almış ve video oyunları dünyasının belki de en dertli kahramanı olan Max için yeni bir kahır mektubu yazmış. Bu mektubun adresine ulaşması için birçok yaratıcı pazarlama kampanyasının yanı sıra Şampiyonlar Ligi finaline bile reklam verilmiş. Max’e atfedilen bu önem, Diablo 3 ile aynı yayın tarihi seçilerek açık bir iddia şeklinde konmuş ortaya.

Şimdi burada Max PayneDiablo‘dan iyi bir oyundur tartışmasına girmeyeceğim. Ama öyle (iyi ki de girmedim!). Aynı tarihte çıkmaları bir yana, serinin üçüncü oyunu olmak ve çok uzun süredir beklenmek gibi birçok ortak noktaya sahip bu iki oyun. Diablo’nun hikâyesi sağlam deseniz Max’de alası var. Aynı şeyi milyon kez tekrar etmenin adını bağımlılık koyanlardansanız Diablo’yla ebediyen mutlu kalabilirsiniz, fakat daha fazlasını arıyorsanız yolunuz Max Payne’den geçiyor. Son çare belki Diablo’da şeytan var diye gözümü korkutmayı deneyebilirsiniz, ama hiç uğraşmayın. Max de pek melek sayılmaz.

Mmoplay (Tüm Yazılarını Gör)

Oyun ve Teknoloji tutkunu..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR
  • MMOPlay2 Tekrar’dan Promo Kodları Dağıtmaya Devam Ediyor!

    Bildiğiniz üzere ücretsiz promo kodu dağıtıyorduk.Ve elimize ulaşan yeni promo kodlarını tekrardan dağıtmaya karar aldık.İsteyen arkadaşlar yazı altında yorum olarak belirtirseinz promo kod kazanabilirsiniz.Acele edin sınırlı sayıda promo k...

  • Fox Engine’den Büyük Atak!

    ideo Kojima’nın, Metal Gear Solid V’i açıklamadan önce yaptığı açıklamada yeni çıkan veya kullanılan görüntü arama motorlarına göre daha değişik bir sistem kullandıklarını belirttiler.Gerçek fotoğrafları ve edilmiş oyun grafiğini karşılaştı...

  • Warp – İnceleme

    Yapımcı firma Trapdoor için, ismiyle daha uyumlu bir çıkış oyunu olamazdı sanıyorum ki. Her ne kadar az sonra bahsedeceğim Warp, Trapdoor’un kendini oyun piyasasına kanıtlama gayreti olarak adlandırılsa da isimlerini daha önce (bir ay...

Yorum Yazın
FACEBOOK SAYFAMIZ
Android Oyunlar